Produkcja w obliczu pracy zdalnej

Pandemia koronawirusa niespodziewanie zmieniła model naszej codziennej pracy. Tam, gdzie to możliwe pracownicy wykonują swoje obowiązki zdalnie, często nawet w działach o których nikt nie myślał, że jest to możliwe. Lecz co z produkcją ? Miejscem, które bezpośrednio korzysta z ludzkiej ręki wydaje się względnie niemożliwe do przejścia na tryb pracy zdalnej. Ale czy jest tak na pewno ?

Prowadzenie przedsiębiorstwa to ciągły proces adaptacji do otaczającej nas rzeczywistości. Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie przewidywał, że cały świat zwróci się ku pracy zdalnej. Niestety dla wielu przedsiębiorstw okazało się to trudniejsze niż myślały. Systemy wymagające lokalnej infrastruktury, zdalne terminale czy obciążone łącza internetowe spowodowały niewydolność i objawiły, że firmy muszą znaleźć sposób jak dostosować swoje funkcjonowanie w obliczu pandemii. Szczególnie branżą która najbardziej odkryła niemożliwość dostosowania się do zdalnej pracy jest przemysł. Ociężałe systemy, nieprzemyślana infrastruktura IT spowodowała brak możliwości odesłania pracowników do pracy zdalnej, często prowadząc do zamknięcia zakładów ze względu na niemożliwość zapewnienia odpowiednich wymogów sanitarnych w przedsiębiorstwie.

 

Ale czy tak powinno być ? Czy nowoczesna produkcja nie powinna przypadkiem spełniać tych wymogów ? Czy w ogóle jest możliwość przeniesienia zarządzania produkcją do innego miejsca niż sama hala produkcyjna ?

 

Przede wszystkim musimy się zastanowić jakie warunki musielibyśmy spełnić by ta wizja okazała się realna. W jaki sposób zapewnić kontrolę i przejrzystość procesu jednocześnie zapewniając naszemu najważniejszemu aktywu - ludziom komfort i bezpieczeństwo pracy. Naszym celem jest utrzymanie ciągłości działania na hali produkcyjnej, gdzie realizowane są procesy główne naszego przedsiębiorstwa. Do tego potrzebne są narzędzia które pozwolą części administracyjnej zapewnić:

  • Jasny plan co pracownicy mają robić
  • Kto aktualnie jest w pracy i czy ją wykonuje
  • Na jakim etapie są poszczególne zlecenia i kto jest ich wykonawcą
  • Czy powstały jakieś problemy, którymi należy się zająć

 

Pomocnym w realizacji tych celów są koncepcje związane z Industry 4.0. Wykorzystując odpowiednie oprogramowanie, poszerzone o np. punkty (kioski) rejestracji zleceń jesteśmy w stanie zapewnić zwiększone bezpieczeństwo naszego personelu dodatkowo usprawniając w znaczący sposób samą wydajność naszego zakładu. Wykorzystując nowoczesne systemy IT do zarządzania produkcją jak PDE, jesteśmy w stanie dokonać transformacji która stanie się milowym krokiem dla naszego zakładu produkcyjnego. Zaawansowane systemy informatyczne i integracja procesów w jednym narzędziu pozwoli nam skutecznie sprostać wyzwaniom które postawi przed nami najbliższa przyszłość.

 

Każdy kryzys jest motorem rozwoju. Już dziś widać, że pandemia koronawirusa staje się kolejną rewolucją - rewolucją cyfrową, która z pewnością zapisze się w historii na równi z rewolucją przemysłową. Ważne jest by nie przespać tego momentu i dokonać transformacji swojego przedsiębiorstwa nim będzie na to za późno by pozostać konkurencyjnym na dynamicznie zmieniającym się rynku.




Leave a Reply

Your email address will not be published.


Comment


Name

Email

Url