Dlaczego warto posiadać program do obsługi magazynu?

Nowoczesne oprogramowanie magazynowo-produkcyjne to niezwykle funkcjonalne narzędzie, które pozwala firmom skutecznie kierować pracą magazynu. Wraz ze stopniową implementacją założeń przemysłu 4.0 tego typu rozwiązania stają się standardem. Korzysta z nich coraz więcej przedsiębiorstw zainteresowanych optymalizacją łańcucha dostaw. W artykule wyjaśniamy przyczyny ich rosnącej popularności. Sprawdź, dlaczego warto zautomatyzować zarządzanie magazynem oraz jakie korzyści płyną z wykorzystania systemów chmurowych.

Korzyści z posiadania programu magazynowo-produkcyjnego

Oprogramowanie magazynowo-produkcyjne zapewnia wgląd w obieg zapasów oraz proces realizacji zamówień. Jego głównym celem jest kontrola i optymalizacja funkcjonowania magazynu za pomocą jednej, scentralizowanej bazy danych. Dedykowane rozwiązania IT umożliwiają szybkie przyjmowanie towarów, kontrolę ich ilości, a także analizę stanów magazynowych. Prawidłowo wykorzystywane, pozwalają zbudować przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa.

Automatyzacja kontroli procesów

Nowoczesne systemy do zarządzania pozwalają całkowicie zautomatyzować procesy decyzyjne. Główną korzyścią z tego tytułu jest wyraźna redukcja ilości błędów ludzkich popełnianych na każdym etapie cyklu logistycznego. Skutkiem tego przedsiębiorstwo odnotowuje wysoki stopień zgodności pomiędzy stanem rzeczywistym a tym, jaki wykazano księgowo. Oprogramowanie aktualizuje dane w czasie rzeczywistym, informując między innymi o postępie w realizacji zamówień lub bieżących stanach magazynowych.

Obniżenie kosztów operacyjnych i redukcja strat materiałowych

Prawidłowo zaprojektowany program magazynowo-produkcyjny to znakomite narzędzie do redukcji strat oraz kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa. Dzięki precyzyjnemu określeniu zadań dochodzi do mniejszej eksploatacji środków transportu wewnętrznego, przez co rzadziej podlegają naprawom bądź całkowitej wymianie. Materiały składowane są wyłącznie w optymalnych dla nich warunkach (pod względem temperatury, wilgotności), co przedłuża ich trwałość i przydatność do spożycia. Ponadto, rotują one szybciej, co pozwala zapobiec powstawaniu strat na skutek ich przeterminowania.

Szybkość i wysoka jakość realizacji zamówień

Automatyzacja procesów magazynowych prowadzi także do poprawy szybkości i jakości realizacji zamówień. W przypadku popularnego systemu WMS technologia skanowania kodów kreskowych umożliwia śledzenie kolejnych miejsc składowania poszczególnych materiałów i stopnia ich przetworzenia. To z kolei pozwala szybko i bezbłędnie zlokalizować poszukiwaną jednostkę asortymentu, jak również zoptymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Kontrola wydajności i realizacji procesów

Dzięki kompletnej i regularnie aktualizowanej bazie danych, programy do magazynu pozwalają kontrolować wydajność i efektywność pracy. Część systemów oferuje możliwość automatycznego przydzielania zadań, a także bieżącą weryfikację stopnia ich wykonania. Dostępne są również przejrzyste raporty i wykresy, które stanowią znakomite narzędzie analizy biznesowej. Prezentacja graficzna pozwala w łatwy sposób zidentyfikować niebezpieczne trendy w wybranym obszarze, a następnie dokonać usprawnień.

Korzyści z posiadania systemu w chmurze

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy wdrażane w chmurze (cloud computing). Szacuje się, że w 2025 roku tego typu rozwiązania będą stanowić 55% rynku oprogramowania do zarządzania magazynem. Decydując się na licencję SaaS (Software as a Service), płacisz za możliwość używania aplikacji, która jest zainstalowana w siedzibie dostawcy usług IT. Pracownicy łączą się z nią przez internet, zazwyczaj przy użyciu przeglądarki.

Bezpieczeństwo danych

Wielu przedsiębiorców obawia się o bezpieczeństwo danych umieszczanych w chmurze, nad którymi nie mają bezpośredniej kontroli. W praktyce zabezpieczenia oferowane przez dostawców usług są często nieporównywalnie lepsze od tych, jakie znajdują się w zasięgu przeciętnego zakładu produkcyjnego. W największym stopniu dotyczy to małych firm, które nie mają wyodrębnionego działu IT.

Błyskawiczne wdrożenie

Rozwiązania chmurowe oferują użytkownikom niemal natychmiastowy dostęp do zasobów obliczeniowych, bez ponoszenia wcześniejszych nakładów inwestycyjnych. Nie ma konieczności pobierania ani instalowania programów na sprzęcie będącym własnością firmy. Dużą ich zaletą jest krótki okres wdrożenia – do rozpoczęcia pracy z systemem często wystarcza kilkudniowe szkolenie oraz prace konfiguracyjne. Z tego powodu doskonale sprawdzą się w przypadku, gdy potrzeba korzystania z usługi IT zaistniała nagle lub ma ona być wykorzystywana jedynie przez określony czas.

Niskie nakłady początkowe

Standardowo systemy do zarządzania produkcją instalowane są na infrastrukturze informatycznej firmy zamawiającej oprogramowanie. Łączy się to z koniecznością dzierżawy lub kupna urządzeń, jak również budowy sieci i serwerowni. Rozwiązania chmurowe umieszczone zostają na serwerach producenta – to on jest ich właścicielem i to on odpowiada za utrzymanie i konserwację sprzętu. Dzięki temu przedsiębiorstwo nie musi utrzymywać rozbudowanego działu IT ani korzystać z pomocy firm outsourcingowych. Koszty użytkowania to w dużej mierze wyłącznie wydatek poniesiony na opłatę abonamentową, zawierającą aktualizacje i obsługę techniczną systemu. Z dodatkową płatnością należy się liczyć w przypadku poszerzenia zakresu usług lub zwiększenia przestrzeni dyskowej aplikacji.

Magazynowe systemy informatyczne – rozwiązanie przyszłości

Chcąc usprawnić zarządzanie magazynem lub produkcją, warto sięgnąć po specjalistyczny program umożliwiający pełną kontrolę nad wybranym obszarem działalności organizacji. Dedykowane rozwiązania IT pozwalają osiągnąć wymierne korzyści z punktu widzenia wyników finansowych przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do podniesienia wydajności pracy, redukcji kosztów operacyjnych oraz strat materiałowych. Dzięki ofercie systemów w chmurze powyższe zalety są także dostępne dla małych firm, nieposiadających własnej infrastruktury informatycznej. Przetestuj je osobiście!




Leave a Reply

Your email address will not be published.


Comment


Name

Email

Url