Co warto wiedzieć, decydując się na program do obsługi produkcji?

Wraz z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa zwiększa się zapotrzebowanie na automatyzację procesu planowania. Na rynku usług IT nie brakuje nowoczesnych systemów, które umożliwiają pełną kontrolę nad wybranym obszarem działalności oraz sprawne podejmowanie decyzji. W artykule prezentujemy kluczowe wskazówki w kwestii oprogramowania do zarządzania cyklem wytwórczym. Przeczytaj i sprawdź, jak wybrać odpowiedni program dla małej i dużej firmy produkcyjnej i w jaki sposób można zminimalizować koszty wdrożeniowe.

Kiedy warto zainwestować w program do planowania produkcji?

Wiele organizacji zwleka z implementacją nowych rozwiązań informatycznych, obawiając się wysokich nakładów finansowych i potrzeby wygospodarowania sporej ilości czasu. Są jednak sytuacje, w których staje się to konieczne dla dalszego funkcjonowania firmy. Oprogramowanie produkcyjne warto wdrożyć wówczas, jeżeli stwierdzamy istotne nieprawidłowości w kwestii:

  • wydajności procesu wytwarzania,
  • spójności danych,
  • stanów magazynowych (chroniczne nadwyżki i niedobory).

Prawidłowo dobrane systemy do zarządzania pozawalają zsynchronizować przepływ danych z rzeczywistymi potrzebami, co prowadzi do redukcji, minimalizacji zapasów. Ich użytkownicy zostają natychmiastowo poinformowani o wszelkich brakach, co pozwala zrealizować zamówienia w terminie. Nowoczesne oprogramowanie dla firm produkcyjnych wspiera także pozostałe obszary działalności przedsiębiorstwa – np. księgowość lub dział obsługi klienta. Dostępne są również zaawansowane narzędzia analityki biznesowej, umożliwiające szybkie podejmowanie decyzji zarządczych.

Jakie rodzaje oprogramowania masz do wyboru?

Na rynku usług IT znajduje się wiele rozwiązań opracowanych w celu ułatwienia zarządzania procesem produkcyjnym. Programy różnią się funkcjonalnością i poziomem skomplikowania, odpowiadając na potrzeby organizacji o zróżnicowanej wielkości i profilu. W przypadku małych firm w początkowej fazie działalności często wystarczy starannie opracowany arkusz Excel. Warto jednak liczyć się ze stopniowym rozwojem przedsiębiorstwa, co będzie się wiązać z koniecznością automatyzacji.

Systemy informatyczne ERP i MRP

Niezwykle popularne rozwiązanie stanowi system ERP (Enterprise Resources Planning), służący do planowania zasobów firmy. W największym uproszczeniu jest to zespół modułów obejmujących różne obszary działalności, oparty na wspólnej bazie danych. Podobną funkcję pełni oprogramowanie MRP (Material Requirements Planning) umożliwiające kalkulację potrzeb materiałowych na podstawie danych o strukturze wyrobu, informacji o stanach magazynowych bądź też stanu zamówień w toku. Środowisko MRP stanowi optymalny wybór w sytuacji, gdy zależy Ci wyłącznie na kontroli procesu produkcyjnego. Jeżeli oczekujesz szerszej funkcjonalności, warto sięgnąć po ERP, choć dzięki nowoczesnym metodom integracji pomiędzy systemami możliwe jest połączenie najlepszych programów od różnych dostawców co powoli wypiera rozwiązania oparte o w pełni zamknięte systemy ERP.

Co warto brać pod uwagę, wybierając odpowiednie oprogramowanie?

Kluczową kwestię stanowi to, aby system odpowiadał na rzeczywiste zapotrzebowanie organizacji. Z tego powodu zakup nowego oprogramowania dla firm produkcyjnych powinien być poprzedzony audytem, ukierunkowanym na wskazanie obszarów wymagających usprawnień. Analiza procesu wytwarzania pozwoli Ci stwierdzić, czy rozpatrywany program jest w stanie przyczynić się do eliminacji problemu, czy też należy skorzystać z innego rozwiązania.

Możliwości budżetowe przedsiębiorstwa

Warto pamiętać o tym, że koszty informatyzacji zarządzania produkcją znacząco wykraczają poza zakup oprogramowania. To także wdrożenie, licencjonowanie i szkolenia dla pracowników. Łączny wydatek zależy zatem od wielu czynników, do których należą:

  • liczba użytkowników nowego programu, dla których należy wykupić licencję,
  • obszary funkcjonalne (moduły), które system ma obejmować,
  • częstotliwość i zakres aktualizacji,
  • stan aktualnej infrastruktury informatycznej,
  • rodzaj licencji: subskrypcja/jednorazowy zakup.

Korzystne finansowo rozwiązanie stanowi implementacja oprogramowania w chmurze, co wyeliminuje wydatki związane z utrzymywaniem serwerów. Usługa online to doskonała opcja dla małych przedsiębiorstw, które nie mają jeszcze wyodrębnionego działu IT, a ich dane nie są odpowiednio zabezpieczone. Istotnym etapem jest także określenie modułów, z jakich organizacja ma zamiar korzystać. Kupując rozbudowany program dla małej firmy produkcyjnej, narażasz ją na niepotrzebne koszty wdrożenia usług, z których prawdopodobnie nie skorzysta.

W przypadku naszego oprogramowania do zarządzania produkcją PDE wierzymy, że obecny model stosowany często przez innych dostawców jest przestarzały. Podstawą tak krytycznego oprogramowania do zarządzania firmą jest ciągłość aktualizacji i pełen dostęp do funkcjonalności – nie ukryty za tysiącem dodatkowych kosztów i niejasnych licencji. Dzięki oparciu systemu o powszechnie stosowane rozwiązania wykorzystywane w chmurach, nasi klienci również nie są obarczeni ukrytymi kosztami licencyjnymi na rzecz firm trzecich. Finalnie cały model rozliczenia oparty jest o ilość zleceń produkcyjnych wpływających do systemu, co pozwala firmom produkcyjnym łatwiej zarządzać przepływem finansowym w przypadku sezonowości produkcji. Pozytywnym aspektem tego podejścia jest również możliwość bezproblemowego nadania dostępu każdemu użytkownikowi posiadającemu interes w dostępie do informacji (a nawet bezpośrednio pracownikom produkcji) co pozytywnie wpływa na płynny rozwój przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Kompatybilność z posiadanymi systemami i urządzeniami

Duża znaczenie dla usprawnienia procesu produkcyjnego i decyzyjnego ma pełna integracja systemów informatycznych. Z tego powodu należy zadbać o kompatybilność wybranego oprogramowania z dotychczasowymi rozwiązaniami, a także modułami dodatkowymi, które masz zamiar nabyć w przyszłości. Dzięki możliwości integracji nie musisz rezygnować ze sprawdzonych rozwiązań, które stosowałeś do tej pory. Eliminując konieczność wielokrotnego wprowadzania informacji, oszczędzasz czas i zdecydowanie ograniczasz ryzyko występowania błędnych danych w bazie.

Przyjazny interfejs

Ważną kwestią jest także przejrzysty i intuicyjny interfejs. Oprogramowanie łatwe w obsłudze dla użytkownika zostanie przez niego opanowane szybciej – często samodzielnie lub z pomocą załączonych instrukcji. Nowoczesne programy z klasy MRP (w tym PDE) charakteryzuje prosty wygląd i obecność rozmaitych narzędzi ułatwiających wprowadzanie danych do bazy. Każde z uproszczeń pozwala istotnie skrócić czas i koszty wdrożenia systemu w przedsiębiorstwie, w tym szkoleń dla pracowników.

Oprogramowanie produkcyjne – sposób na optymalizację 

Aby zoptymalizować planowanie produkcji, warto sięgnąć po program w największym stopniu dostosowany do wielkości i specyfiki Twojego przedsiębiorstwa. Wybór powinien być przeprowadzony kompleksowym audytem, który pozwoli szczegółowo wskazać obszary wymagające usprawnień. Należy liczyć się z tym, że proces wdrażania systemu będzie generował koszty niezwiązane bezpośrednio z zakupem oprogramowania. Aby je zminimalizować, warto sięgnąć po wyspecjalizowane rozwiązania, wyróżniające się przejrzystym i przyjaznym użytkownikowi interfejsem. Przekonaj się o tym osobiście!




Leave a Reply

Your email address will not be published.


Comment


Name

Email

Url